Dost Teknesi Dost Teknesi Dost Teknesi

TEKNE OYUNLAR Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Geri git   Dost Teknesi >
SAĞLIK
> Sağlıklı Yaşamın Püf Noktaları > Kadınlar için Sağlık

attention: Değerli Misafirlerimiz ve Yeni Üyelerimiz. Forumumuzdan Konu , Resim , Yazı , vb.. gibi konularda kopyalama yapabilmeniz öncelikle üye olmalı ve en az 10 mesaj yazmalısınız. Unutmayın !! herşey değerli emekleriniz için. İlginize teşekkür eder, iyi forumlar dileriz. Admin

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01.08.09, 13:05   #1 (permalink)
Miço
 
sevdalinka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: 11.07.13 17:14
Üyelik tarihi: Jul 2009

Mesajlar: 65
REP Gücü : 11
REP Puanı : 1030
REP Seviyesi : sevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud of
Standart Adet Zamanı HesaplamaAdet tarihi hesaplaması için yapmanız gereken adet tarihlarinizi düzenli olarak bir takvime işaretlemektir. Adet başlangıç tarihlerinizi takvime işaretleyin nekadar çok işaretlerseniz adet döngülerinizi ve bir sonraki adet tarihlerinizi daha iyi hesaplarsınız. Düzenli 28 günde bir adet görenler bile adet tarihi hesaplarken terreddüt içinde olabilmektedirler. Endişelerinizden kurtulmanın en güzel yolu adet tarihlerinizi not alın veya senelik bir takvim üzerinde işaretleyin.

Engüzel adet tarihi hesaplaması budur. Bir kaç adet dönemi geçirdikten sonra adet başlangıçları arasındaki günü takvimden sayarak adet aralarınızın kaçar gün olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.
sevdalinka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu Beğendin mi ? O Zaman Arkadaşınla Paylaş =)
Sayfayı E-Mail olarak gönder
Alt 01.08.09, 13:15   #2 (permalink)
Miço
 
sevdalinka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: 11.07.13 17:14
Üyelik tarihi: Jul 2009

Mesajlar: 65
REP Gücü : 11
REP Puanı : 1030
REP Seviyesi : sevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud of
Standart

Adet Hesaplama - Adet Siklusu - Adet Günü Nasıl Hesaplanır


Her kadın hayatının bir evresinde adet düzeninde sapmalar, adet gecikmesi nedenleri yada ara kanamalar yaşayabilir.İnsan hayatında yaşanılan stresler, sıkıntılar, ani kilo değişiklikleri, üzüntüler gibi pek çok etken adet düzenini etkileyebilir ve adeta saat gibi işleyen bu mekanizmada sapmalara neden olabilir. Adet bozukluklarının hiç biri normal değildir ve araştırılması gerekir. Çünkü kadın üreme sistemindeki hemen hemen bütün hastalıkların en sık verdiği belirti adet düzensizlikleridir.

Adet Gecikmesi Nedenleri Nedir? Adet Düzensizliği ne şekilde görülebilir? Adet Düzensiziği Tipleri Nelerdir?

Düzensiz kanamalar adet kanamasının ritminin, miktarının yada her ikisinin birden bozulması ile belirgindir. Genellikle beyin-hipofiz-yumurtalık üçgenindeki hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanır. Beyinden salgılanan gonadotropin (FSH,LH) adı verilen hormonların salgılanma bozuklukları yada uyumsuzlukları altta yatan ana nedendir. Bu durum yumurtlama bozukluklarına neden olarak östrojen ve progesteron arasındaki dengenin de bozulmasına yol açar.
Üreme yaşındaki bir kadında normal uterin kanama, 21-35 günde bir olup, 2-6 gün sürer, 20-60 ml kan kaybı ile sonuçlanan düzenli menstruasyon kanamalarını içine alır. 7 günden uzun süren, 80 ml veya daha çok kan kaybı olan, 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarla olan kanamalar anormaldir.
Klinik olarak kanamanın şekline göre isimlendirilirler.Buna göre;

ü Amenore: Adet kanamasının peş peşe 3 kez gecikmesi veya en az 6 ay boyunca adet kanamasının olmaması

ü Hipomenore: Adet kanamasının miktarının az olması,kısa süreli adet görme

ü Hipermenore: Adet kanamasının miktarının fazla olması,aşırı kanamalı adet görme

ü Oligomenore: 35 günden daha seyrek olan kanamalar,gecikmeli adet görme

ü Polimenore: 21 günden daha sık olan kanamalar,sık adet görme

ü Menoraji:Adet kanamasının süresinin uzaması,uzun süreli adet görme

ü Metroraji:Olağan kanama günlerin dışında ara kanamaların olması

ü Menometroraji: Düzensiz aralıklarla fazla miktarda kanama olması

ü Ovülasyon kanaması: Siklus ortasında görülen hafif kanama

ü Spotting: Lekelenme

ü İlişki Sonrası Kanama:İlişkiden hemen sonra veya ertesi günü beklenmedik bir şekilde kanama görülmesi durumudur.

Düzensiz kanamalar yukarıdaki özelliklerin birini veya birden fazlasını içeren nitelikte olabilir.

Disfonksiyonel Uterin Kanamalarda ( anormal uterus kanamalarında) Rol Oynayan En Önemli Faktörler Nelerdir?

Süre : Kanama akut (1-3 episod) veya kronik olabilir. Pekçok akut kanama, bir defalık tedavi, 3 aydan daha kısa takip ile ortadan kalkabileceği gibi, kendiliğinden de iyileşebilir. Kronik kanama çok uzun ve tekrarlayan tedaviler ile hasta ve hekim için uğraş ve sabır gerektirebilir.

Kanama miktarı : Tedavi yönünden, yoğun hastane tedavisi gerektiren ağır kanamalar, evde tedavi gerektiren orta dereceli kanamalar ve tedavi gerektirmeyen örneğin doğum kontrol hapı kullanımı sırasında olan hafif lekelenme, veya ovulasyon kanaması şeklinde sınıflandırılabilir.

Yaş : Hastanın yaşı, üreme hayatının başında, ortasında veya sonunda olması, tedavi yönünden önemlidir. Düzenli, ovulatuar menstruasyon siklusların henüz oturmadığı, cinsel olarak aktif olmayan puberte sonrası yaş grubu, hipotalamik-hipofizer-over aksının henüz tam olgunlaşmadığı menarş sonrası 18 ay içinde, sıklıkla düzensiz uterin kanama gösterirler.
Üreme çağı içindeki kadınlarda disfonksiyonel uterin kanama sıklıkla hormonal kontrasepsiyon (doğum kontrol hapları ve iğneleri) sonucu veya polikistik over sendromu gibi bir anovulasyon durumu ile stress, kilo değişimleri veya egzersiz ile ilişkili olarak ortaya çıkar.
Perimenopozal dönemde genellikle sikluslar anovulatuar (yumurtlamanın olmadığı) veya kısa ovulatuardır (yumurtlamanın ,ovulasyonun oluğu). Estrojen-projestin tedavisi alanlar da pekala yumurtlama sonrası dönemi andıran endometriuma rastlanılabilir. Verilen hormon dozlarının, olası ovulatuar siklusları baskılamak için yeterli olmadığı gözardı edilmemelidir.

Ovulasyon (yumurtlama) Faktörü : Sadece %15-30 durumda , ovulatuar disfonksiyonel uterin kanamadan muzdariptir. Kanama tipleri menorajili oligomenore, menorajili polimenore, premenstrüel lekelenme, adet gecikmesinin ardından menoraji veya sadece menoraji şeklinde olabilir.
Bunlar değişen korpus luteum fonksiyonları ile ilişkilidir ve tedavileri genelde zorluk çıkarır. Nadiren tedavi gerektiren siklus ortası lekelenmede görülebilir. Tedaviden önce mutlaka disfonksiyonel uterin kanamanın ovulatuar veya anovulatuar oluşu teşhis edilmelidir.

Endometrial Kalınlık : Endometrial biyopsi veya ultrasonografi ile endometrial kalınlığın ölçümü, tedavi yaklaşımı yönünden çok yardımcı olur.Kalın, bol miktarda endometrium, yeterli estrojen uyarısının bulunduğu, ince, az endometiral doku varlığı, yetersiz estrojen varlığı veya aşırı projesteron etkisi veya kronik hemorajik yıkım lehinedir.

Adet Düzeninde Hormonal etkiler:

Endometrium (rahim içi tabakası) sürekli yenilenen ve her ay değişiklik gösteren bir dokudur. Bu doku östrojen ve progesteron adlı hormonlara karşı hassastır. Endometriumu etkileyecek organik bir patoloji olmadan östrojen ve progesteronun düzensiz ve değişik düzeylerdeki etkileri düzensiz kanamalara yani disfonksiyonel uterin kanamaya neden olur.

Disfonksiyonel uterin kanma denebilmesi için kanamanın uterin kaynaklı ve mekanizmanın hormonal olması gerekir.Beş farklı hormonal durum, disfonksiyonel uterin kanamaya neden olabilir. Bu tür kanamalar oluş mekanizmasına göre incelenir;

Östrojen çekilme kanaması: Östrojenle uyarılmış ve kalınlaşmakta olan endometriumda östrojenin aniden ortadan çekilmesi ile meydana gelen endometrium dökülmesi ve kanamadır. Bu kanama türünde progesteronun bir etkisi yoktur. Dışarıdan verilen östrojenin kesilmesi yada ameliyat ile her iki yumurtalığın alındığı durumlarda,radrasyona maruz kalıp yumurtalık fonksiyonlarını kaybeden kadınlarda görülür. Ayrıca tek başına estrojen verilen bir kadının ilacı kesilirse yine estrojen çekilme kanaması olur.


Östrojen kırılma kanaması: Östrojenle sürekli uyarılmakta olan endometriumun östrojene olan cevabı rahim içi tabakasının her alanında aynı ve eşit değildir. Östrojen uyarısı devam ettikçe fazla gelişmiş ve kalınlaşmış kısımlarda kanlanma ve dolayısı ile beslenme bozuklukları başlar ve bu kısımlar dökülerek kanamaya neden olur. Anovülasyonda (yumurtlama olmaması) ortaya çıkan kanama bozukluklarının mekanizması budur, dolayısı ile disfonksiyonel uterin kanamaların altında yatan en önemli mekanizma da östrojen kırılma kanamasıdır.

Progesteron çekilme kanaması: Östrojenle uyarılmış ve kalınlaşmış endometrium yumurtlamadan sonra progesteronun etkisi altına girer ve artık kalınlaşmaz. Progesteron ortamdan çekildiğinde ise endometrium üzerindeki destek ortadan kalkar ve tüm fonksiyonel endometrium dökülerek kanamaya neden olur. Normal adet kanamaları ve doğum kontrol hapı kullanırken ilaç bittikten sonra görülen kanama bu türdedir.

Progesteron kırılma kanaması: Progesteron düzeyi endometrium kalınlığını korumaya yetmez ve kanamaya yol açar.
Diğer kanama tiplerine göre daha az görülen progesteron yıkılma kanamasına, tek başına progesteron içeren doğum kontrol hapları (mini-pill), Norplant ve Depoprovera kullanan kadınlarda rastlanılmaktadır. Östrojen-progesteron dengesi progesteron lehine bozuk ise, yine benzer tipte yıkılma kanaması görülebilir. Kombine doğum kontrol hapları içindeki hormon oranları bilinmeli ve her kadın için uygun hap bulunmalıdır. Adet gecikmesi nedenleri değerlendirilirken progesteron kırılma kanaması iyi değerlendirilmelidir.

Atrofi kanaması: Östrojen ve progesteronun ortamda yeterli miktarlarda bulunmamasına bağlı olan kanamalardır. Menopoz sonrası dönemde görülürler.
sevdalinka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01.08.09, 19:59   #3 (permalink)
ηυя∂αη07
 
NemesiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: 23.01.12 11:33
Üyelik tarihi: Jul 2009
Smack the Rabbit Champion!
Mesajlar: 1.683
REP Gücü : 10
REP Puanı : 5100
REP Seviyesi : NemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond repute
Standart

matematiğim hep kötüydü benim


neyse şaka bi yana emeğine yüreğine sağlık
__________________
yüksek tepelerde hem yılana hemde kuşa rastlanır birisi sürünerek diğeri uçarak yükselmiştir
NemesiS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.08.09, 18:02   #4 (permalink)
Usta Gemici
 
birdamlayım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: 29.02.12 20:47
Üyelik tarihi: Jul 2009

Mesajlar: 792
REP Gücü : 11
REP Puanı : 1080
REP Seviyesi : birdamlayım has much to be proud ofbirdamlayım has much to be proud ofbirdamlayım has much to be proud ofbirdamlayım has much to be proud ofbirdamlayım has much to be proud ofbirdamlayım has much to be proud ofbirdamlayım has much to be proud ofbirdamlayım has much to be proud of
Standart

tşkler......
birdamlayım isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17.08.09, 15:49   #5 (permalink)
Administrator
 
Tubalife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: 14.04.11 13:20
Üyelik tarihi: Jul 2009

Mesajlar: 1.748
REP Gücü : 10
REP Puanı : 5210
REP Seviyesi : Tubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond reputeTubalife has a reputation beyond repute
Standart

teşekkürler...
__________________
Bir nasihat gibi bu sancılı hasret
Miyadını doldurup biter bir gün
Karanlık aydınlığa kavuşur elbet
Siz o gün bayramı kutlamayı görün...
Tubalife isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.08.09, 22:32   #6 (permalink)
Miço
 
kaktüs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: Dün 02:15
Üyelik tarihi: Aug 2009

Mesajlar: 8
REP Gücü : 1
REP Puanı : 1
REP Seviyesi : kaktüs is an unknown quantity at this point
Standart

-------------------

Konu kaktüs tarafından (Dün Saat 01:47 ) değiştirilmiştir.
kaktüs isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24.08.09, 01:08   #7 (permalink)
Miço
 
sevdalinka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: 11.07.13 17:14
Üyelik tarihi: Jul 2009

Mesajlar: 65
REP Gücü : 11
REP Puanı : 1030
REP Seviyesi : sevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud of
Standart

rica ederim
sevdalinka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17.12.09, 19:03   #8 (permalink)
Administrator
 
betüsh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: 12.05.13 00:38
Üyelik tarihi: Jul 2009

Nerden: Şanlıurfa
Mesajlar: 1.033
REP Gücü : 10
REP Puanı : 4542
REP Seviyesi : betüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond reputebetüsh has a reputation beyond repute
Standart

hep kaybediyorum bu takvimi
__________________


F&B
betüsh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.12.09, 08:10   #9 (permalink)
ηυя∂αη07
 
NemesiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: 23.01.12 11:33
Üyelik tarihi: Jul 2009
Smack the Rabbit Champion!
Mesajlar: 1.683
REP Gücü : 10
REP Puanı : 5100
REP Seviyesi : NemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond reputeNemesiS has a reputation beyond repute
Standart

Alıntı:
betüsh´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hep kaybediyorum bu takvimi

telefona hatırlatma ekle ablam en kolayı
__________________
yüksek tepelerde hem yılana hemde kuşa rastlanır birisi sürünerek diğeri uçarak yükselmiştir
NemesiS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.01.10, 21:09   #10 (permalink)
Miço
 
sevdalinka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Son Aktivesi: 11.07.13 17:14
Üyelik tarihi: Jul 2009

Mesajlar: 65
REP Gücü : 11
REP Puanı : 1030
REP Seviyesi : sevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud ofsevdalinka has much to be proud of
Standart

galiba herkes kaybediyor görüntülenme sayısına bakınca))
sevdalinka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkŞu Anki Saat: 04:39


Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.0